Polecają nas

Brzoza – Naturalna apteka

Brzoza brodawkowata jest bardzo pospolitym drzewem w Polsce, wystepuje na nizinach oraz w niższych obszarach górskich. rośnie najczęściej w lasach na suchym siedlisku, popularna w parkach, często rośnie w pobliżu ludzkich domostw.. Posiada białą, okrężnie łuszczącą się korę. Młode, zwisające gałązki są ciemne i nagie, mają kropelki żywicy w postaci brodawek. Brzoza kwitnie od kwietnia do maja. Do celów leczniczych stosowany jest liść, który najkorzystniej zebrać w maju i suszyć w pomieszczeniach przewiewnych oraz zacienionych. Drewno z brzozy jest wyjątkowo cenne i używane do wyrobu mebli.

Liście brzozy wykazują działanie moczopędne wydalając chlorki z moczem, kwas moczowy. Świeży sok z liści brzozy zwiększa wydalanie toksycznych pozostałości przemiany materii oraz potu i żółci. Huba brzozowa nazywana również czyr brzozowy działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wzmacniająco, uodparnia organizm i zwalcza wirusy szkodliwe dla organizmu, ma więc znaczenie przeciwnowotworowe, zmniejsza niebezpieczeństwo przerzutów. Odwary podawane doustnie działają przeciwzapalnie na błony śluzowe układu pokarmowego, a w irygacjach – na błony śluzowe narządów rodnych. Przetwory z brzozy powinny być dozowane przez lekarza.


Przetwory z brzozy wykorzystywane są do uzdrawiania następujących schorzeń: obrzęk pochodzenia sercowo-nerkowego, skąpomocz, nadmiar związków azotowych we krwi dający zawroty głowy, bóle głowy, reumatyzm, nadmiar kwasu moczowego we krwi, kamica moczowa, bóle nerkowe, puchlina wodna, otyłość, nadmierne wypełnienie naczyń krwią, artretyzm, białkomocz, nadciśnienie i wywołane przez nie zaburzenia (mózgowe, zawroty głowy, muszki przed oczami), pasożyty jelitowe, miażdżyca (stwardnienie tętnic)m Choroby skórne, zapalenie węzłów chłonnych, rany.

1 comment to Brzoza – Naturalna apteka

  • Korzyści jakie daje mamy z brzozy | Opisowy Katalog Stron

    […] korę. Młode, zwisające gałązki są ciemne i nagie, mają kropelki żywicy w postaci brodawek. Brzoza kwitnie w kwietniu i maju. Do celów leczniczych używany jest liść, który najkorzystniej […]