Polecają nas

Czy opłaca się oszczędzać mając kredyt hipoteczny

Decydujemy się na zobowiązanie kredytowe na kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat, aby móc radować się własnym mieszkaniem. Co miesiąc oddajemy do instytucji bankowej część swoich zarobków, aby pokryć to zobowiązanie, odmawiając sobie przyjemności, na które przez wzięty kredyt najzwyczajniej nas nie stać. Ale co potem? Czy damy radę w ten sposób egzystować przez te kilkanaście czy też kilkadziesiąt lat odmawiając sobie i swym dzieciom praktycznie wszystkiego, aby móc opłacić zaciągnięty kredyt? Nie musi tak to wyglądać. Wystarczy pomyśleć o jego wcześniejszym sfinansowaniu. Na pewno każdy z zaciągających kredyt słyszał o tej możliwości w momencie zawierania umowy kredytu. Ale kto by wtedy o tym myślał podczas gdy wizja własnego mieszkania napawała nas takim optymizmem, że nikt nie myślał jak będzie wyglądać nasze życie za kilka lat.

Teraz, jak ostygły emocje, należy się zastanowić, jak jak podejść do sprawy naszego comiesięcznego obciążenia. Jest na to sposób, aby nasz kredyt spłacić wcześniej, a zatem nie zapłacić do banku należnych odsetek za długi okres kredytowania.

Z wyliczeń bankowych wynika, że nominalnie płacimy ponad dwa razy większą sumę niż pożyczyliśmy na nabycie lokalu. Uwzględniając inflację ta suma nie będzie aż tak wysoka, ale jednakże można by się ustrzec przed taką sumę. Wystarczy, że do naszego zobowiązania kredytowego dodamy sobie jeszcze program regularnego oszczędzania, obejmujący maksymalnie połowę okresu trwania naszego kredytu. Dokładając do naszej raty składkę programu regularnego oszczędzania, nie poczujemy tak bardzo zmiany w naszym budżecie, a możemy zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy, którymi będziemy w stanie spłacić szybciej nasz kredyt. A jeśli skorzystamy z preferencyjnego kredytu rodzina na swoim to możemy przekazać zaoszczędzone odsetki właśnie na ten cel. A po okresie dopłat rządowych nadpłacić zaoszczędzonymi pieniędzmi nasz kredyt.
Zobacz też lokaty jako sposób lokowania oszczędności.

Nie musisz wierzyć na słowo. Obecnie na polskim rynku funkcjonuje szereg różnych przedsiębiorstw doradztwa finansowego, gdzie możesz porozmawiać, ile dałbyś radę zaoszczędzić na takim rozwiązaniu. Sprawdź i wtedy zdecyduj, co Ci się znaczniej opłaca ? czy porzucić marzenia na cały okres kredytowania, czy zdecydować się spłacić go wcześniej.
Jeżeli szukasz mieszkania z pewnościa przyda Ci się: Kredyt hipoteczny

Comments are closed.