Polecają nas

Czy trzeba testować stronę www?

Każdy właściciel strony www musi odpowiedzieć sobie sam, na ile jest zadowolony ze swojej witryny. Prawie na pewno, przy odrobinie wysiłku znajdą się jakieś braki, które należy wyeliminować. Co więcej, może się okazać iż nasza strona ma usterki których nie byliśmy świadomi wcześniej. Do podstawowych problemów można zaliczyć:

 • tzw. ?performance? strony, czyli szybkość odpowiedzi na zadane zapytanie. Aby to zmierzyć można użyć powszechnie dostępnych narzędzi do pomiaru parametrów wydajnościowych. Dobre wyniki daje też Google Analytics ? chyba obowiązkowa pozycja każdego projektanta stron internetowych.

 • niedziałające linki, czyli odnośniki do miejsc, które nie istnieją. Sytuacja ta może wywoływać irytację użytkowników odwiedzających naszą stronę. Jak temu zaradzić? Wystarczy skorzystać z odpowiedniego narzędzia, których jest aktualnie bardzo wiele na rynku. Większość z nich jest darmowych, jednak aby nie reklamować konkretnego rozwiązania, nie będziemy wchodzić w szczegóły. Każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie.

 • użyteczność strony, czyli tzw. usability. Parametr ten wyznacza na ile nasza strona jest przyjazna osobie odwiedzającej. Może to być kwestia wyglądu, kolorystyki czy też intuicyjność obsługi. Parametry te są ciężkie do weryfikacji i zwykle wymagają współudziału zewnętrznej
  firmy specjalizującej się w badaniu użyteczności stron www. Można oczywiście popytać znajomych o ich wrażenia z
  użytkowania naszej strony, co zawsze daje jakieś wyniki. Najwygodniej byłoby zorganizować beta testy, ale przy bardzo małych projektach jest to zbytni wysiłek i wydatek.

 • błędy na stronie, związane z zawartością, czyli błędy ortograficzne, stylistyczne, interpunkcyjne, gramatyczne itp. Tutaj z narzędzi przyda się zwykły edytor tekstu, z możliwością wskazania błędów. Oczywiście, samemu też musimy przeczytać tekst przed opublikowaniem, przynajmniej
  wielokrotnie.

 • dopasowanie pod kątem wyszukiwarek. Jest to skomplikowany temat, jednak warto liczyć się z tym przy tworzeniu i modyfikacjach strony internetowej. Jeżeli osobiście nie umiemy tego zrobić, należy skorzystać z porady zewnętrznej firmy, która zajmuje się pozycjonowaniem
  witryn w sieci.

   To tylko początkowa lista problemów, z którymi może borykać się nasza witryna. Jeżeli więc jeszcze to nie sprawdzałeś, to najwyższa pora aby wpisać testowanie strony na stałe do zakresu swoich czynności.


Comments are closed.