Polecają nas

Ewolucja przemysłowych technik drukarskich

Czym jest druk?

Gdy mówimy o druku, mając w pamięci Gutenberga i jego wynalazek często przed oczami mamy ogromną maszynę, leniwie podnoszące ołowiane czcionki. Oczywiście od momentu tego wynalazku druk zmienił się, stał się ważną gałęzią przemysłu i dzisiejsze wersje wynalazku niemieckiego drukarza wyglądają zupełie odmiennie, a przede wszystkim działają nieporównywalnie wydajniej.

Zagadnienia techniczne

Dzisiejszy druk to już oczywiście nie tylko czcionki i tekst ? to również grafiki i obrazy. To już nie tylko druk prasy i książek, lecz także katalogi, spora część przemysłu reklamowego, pakowalniczego. Maszyny, które wykorzystywane są w tych dziedzinach to już nie tylko maszyny czystko drukarskie, lecz także bindery, maszyny sztancujące (wykrawarki) czy też oprawiające.


W samym procesie drukowania wykorzystywane są różne techniki:
  • technika offsetowa: druk płaski ? to jego odmiana przemysłowa polegająca na przeniesieniu tekstu (czy też formy drukowej) na podłoże (z reguły jest to oczywiście papier) za pośrednictwem tzw. cylindra, uprzednio pokrytego tzw. obciągiem.
  • fleksografia: jest to technika wypukłego druku z użyciem elastycznej i wypukłej formy drukowej, która najczęścieś wykonana jest z polimeru lub gumy.
  • rotograwiura: kształty są grawerowane laserem na miedziowych cylindrach. Farba zbiera się w powstałych na powierzchni cylindra kałamarzykach.
  • Dynamiczny przemysł drukarski

    Szybki rozwój technologiczny oraz informacyjny silnie oddziałuje na przemysł drukarski. Nowoczesne w pełni cyfrowe systemy drukarskie pozwalają na olbrzymie szczędności czasu jaki i materiału (farby, papieru). Powoduje to, iż bardzo często nawet niewielkie drukarnie mają szanse stać się dochodowymi przedsięwzięciami. To z kolei przekłada się również na dynamiczny rozwój i wysokie obroty na rynku maszyn drukarskich. Chodzi tutaj nie tylko o maszyny nowe, których ceny często są bardzo wysokie, lecz także o rynek wtórny, który według EXApro jest bardzo dynamiczny. Rzeczywiście, tak jak i w innych dziedzinach przemysłu często zakup używanej maszyny (http://www.exapro.com/) jest znacznie bardziej opłacalny, z uwagi na niski koszt zakupu i ciągle dobry stan techniczny umożliwiający normalną eksploatację.

    Comments are closed.