Polecają nas

Groźna choroba zwana dirofilariozą

Za nadejściem zimnego okresu w roku czyli myślimy o zimie mało kto czeka z niecierpliwością, no może zwolennicy nart czy innych dyscyplin spokrewnionych z zimą. Za to lato jest oczekiwane przez nas wszystkich. Letnie miesiące to czas przyjemny, czas wakacji, urlopów. Można powiedzieć że to sielanka. Niestety nie do końca. Jest coś co szczególnie w miejscowościach leżących blisko jezior,stawów,rzek nie daje nam niekiedy spokoju. Niby takie maleństwa a umieją tak popsuć nam nawet najprzyjemniejsze chwile w czasie letniego wypoczynku. Chodzi o małe kąsające owady czyli komary.

Do dnia dzisiejszego komary nie stanowiły właściwie żadnego niebezpieczeństwa dla ludzi. Po ugryzieniu tego owada mieliśmy swędzące miejsce, które to przez jakiś czas przypominało nam ugryzienie bo drapaliśmy się w tym miejscu. Od niedawna niestety komary, które są przyczyną choroby zwanej dirofilariozą. Choroba ta objawia się symptomami podobnymi do przeziębienia: gorączka, senność, brak apetytu. Po jakimś czasie od ugryzieniu komara pod skórą zauważamy niewielki guzek w którym znajduje się przyczyna powstania dirofilariozy – nicień z gatunku filaria immitis.

Dirofilarioza jest chorobą na którą do tej pory w zasadzie chorowały tylko zwierzęta i to w krajach o klimacie cieplejszym niż nasz w Polsce. Dirofilariozę we wstępnym stadium u ludzi leczy się przez usunięcie zabiegiem chirurgicznym larwy nicienia. Aby uchronić się przed zarażeniem dirofilariozą najlepiej nie dopuszczać do ukąszenia przez komary. Jest wiele metod zabezpieczających nas przed kąśliwymi komarami. Pierwszą rzeczą jest przed wyjściem na spacer np. do lasu jeżeli tylko aura na to pozwoli – ubrać długie spodnie i bluzkę z długim rękawem. Można posmarować odkryte części ciała preparatem przeciw ukąszeniom komarów.

Jest bardzo dużo naturalnych środków przeciw komarom. Jedną z nich jest rozłożenie w pomieszczeniu na płaskim naczyniu pokrojonej cebuli. Komary w tym pomieszczeniu mamy z głowy, wyniosą się. Można też natrzeć się cebulą przed wyjściem na spacer, to dla bardziej odważnych. Stosowanie kadzidełek również odstrasza owady. Skutecznym sposobem, który to od bardzo dawna stosowały nasze prababki jest przygotowanie środka przeciw komarom z octu i liści orzecha włoskiego.

Źródło: Poradnik uzdrawiacza – Jakub Karski


Comments are closed.