Polecają nas

Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzatory można spotkać dosłownie wszędzie. W biurowcach, blokach mieszkalnych, zakładach pracy czy instytucjach publicznych. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób chce poznać nie tylko zasadę działania klimatyzacji, ale także, w jaki sposób z niej korzystać i o nią dbać.

Montowane klimatyzatory mają bardzo prostą konstrukcję działania. W największym skrócie zasada polega poborze energii w postaci ciepła w jednym miejscu, żeby oddać je w drugim miejscu. Do tego celu wykorzystują jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną oraz łączące obie jednostki dwie miedziane rury.

Jedna rura ma za zadanie doprowadzenie czynnika chłodniczego z jednostki zewnętrznej do wewnętrznej. Druga to sprężony gaz z jednostki wewnętrznej do zewnętrznej. Tak w skrócie można opisać budowę klimatyzatora typu split. Klimatyzatory wykorzystują dokładnie te same zjawiska. Ale jako urządzenia elektryczne, mają układ zamknięty z czynnikami chłodzącymi poddanym ciągłemu procesowi odparowywania i skraplania.

Klimatyzator przenośny pozwala skutecznie chłodzić powietrze w niewielkim pomieszczeniu. Jednak do większych obiektów stosuje się dedykowane klimatyzatory multisplit. Składają się one z jednej dużej jednostki zewnętrznej oraz od 2 do nawet 5 jednostek zewnętrznych. Alternatywą są jeszcze klimatyzatory kanałowe, kasetonowe czy systemy VRF. Dlatego przed wyborem typu instalacji warto zwrócić uwagę na dostępne rozwiązania, aby jak najlepiej dopasować je do konkretnego obiektu i indywidualnych potrzeb inwestora.

Klimatyzatory korzystają z własności termodynamicznych ciekłych mediów. Zmniejszeniu ciśnienia gazu towarzyszy zmniejszenie jego temperatury co można łatwo wykazać używając puszki dezodorantu, która po dłuższym używaniu robi się zimna. Drugą zasadą jest prosta zależność mówiąca, że gwałtowne parowanie w znaczący sposób obniża temperaturę cieczy. Możemy to zaobserwować np. umieszczając niewielką ilość alkoholu na skórze. Gdy alkohol zaczyna parować, odczuwamy chłód.

Klimatyzację należy objąć odpowiednią opieką i serwisem zgodnie z zaleceniami producenta. Przegląd układu klimatyzacji najlepiej zlecić firmie posiadającej wiedzę i doświadczenie. Taką firmą jest Klimador z Warszawy, która zajmuje się instalacją oraz serwisowaniem tego typu urządzeń.

Comments are closed.