Polecają nas

Nadmiar cholesterolu

Problemem obecnego świata jest cholesterol, a dokładnie jego nadmiar. Jka cholesterol jest utrzymywany na normalnym poziomie to wszystko w porządku, bo jest on nam potrzebny do normalnego funkcjonowania naszego organizmu. Różne złogi tłuszczowe, które gromadzą się poprzez zbyt wysoki poziom cholesterolu doprowadzają w konsekwencji do problemów z sercem.

Zagrożenie, które spowodowane jest wysokim poziomem cholesterolu można zmniejszyć lub wyeliminować odżywiając się zdrowo. Podczas jedzenia dużej ilości tłuszczów zwierzęcych nasyconych, zawierających cholesterol ? zostaje zahamowana aktywność białkowych receptorów wątroby, która traci możliwość odbierania nadmiaru cholesterolu. Aby zachować zasadę zdrowego odżywiania powinniśmy jeść dużą ilość warzyw.

Powyższe spostrzeżenie potwierdza się w praktyce u mieszkańców Chin. Ich dieta zawiera dużo warzyw i ryżu. Białko potrzebne pobierają głównie ze źródeł roślinnych, tłuszcze zaś konsumują na surowo. Spożywane potrawy wzbogacają dużą ilością przypraw roślinnych. Tak przystosowane menu praktycznie przeciwdziała podwyższonemu poziomowi cholesterolu, co z kolei hamuje u nich rozwój miażdżycy.


Powinno się wyeliminować konsumpcję białego cukru, zastępując go miodem, ale w ograniczonej ilości, ograniczyć do minimum wszelkie słodycze, wreszcie ograniczyć solenie potraw, zastępując ją częściowo przyprawami, takimi jak np. kminek, majeranek, bazylia, estragon. Powinniśmy jeść ciemne pieczywo z dodatkiem otrąb, zawierających białko, mikroelementy i błonnik, co wpływa także korzystnie na trawienie. Wyśmienite rezultaty daje także miesięczna kuracja sokiem ze świeżej kapusty.

A przede wszystkim powinno starać się nie doprowadzać do nadwagi. Uprawiać sporty, chodzić na długie spacery. Witamina C reguluje metabolizm cholesterolu i wymywa nadmiar cholesterolu z tętnic. Obniża go, gdy jest za wysoki i podnosi, gdy jest za niski. Na wydzielanie cholesterolu do układu krążenia stymulujący wpływ mają stresy, nikotyna i kawa, a także konsumpcja obfitych posiłków w dużych odstępach czasu.

Comments are closed.