Polecają nas

Nauka szczęścia – Ewa Nowińska

Gdy życie rzuca nam kłody pod nogi, gdy nic nam nie wychodzi, bardzo często zaczynamy porównywać się do innych ludzi i zazdrościć im ich szczęścia. Być może żyją w lepszym świecie, mają lepszą pracę, lepsze auta, lepszego partnera. My zawsze mamy gorzej! W naszej głowie rodzi się myśl, że szczęście zależne jest od innych ludzi, którzy je wspierają lub sabotują, oraz od sprzyjających okoliczności. O ludziach, którym się powodzi, mówimy, że są ?w czepku urodzeni?. Tymi myślami i porównaniami unieszczęśliwiamy sami siebie, ponieważ skupiamy się na tym, czego nie posiadamy.

Prawda jest taka, że szczęście nie jest czymś, co jest nam dane. Nie ma jednakowej recepty na szczęście. Jedni marzą o bogactwie, inni o lepszym partnerze. Osoby, które wygrywają wielkie pieniądze, bardzo często tak źle nimi zarządzają, że w kilka lat zamieniają się w bankrutów i nieszczęśników. Zdarza się także, że dopiero gdy rezygnujemy ze związku z kimś, dostrzegamy zalety tej osoby i jej prawdziwą wartość.

Szczęśliwa osoba to nie ta, która ma określone okoliczności, lecz raczej ta, która ma określone podejście – Hugh Downs

Wszyscy chcemy być szczęśliwi, często do końca nie znając znaczenia tego słowa wytrychu, za którym może się kryć tak wiele. Przyznam, że z dystansem podchodzę do takich książek, gdyż ciągle sama szukam swojej definicji szczęścia i często, czytając takie poradniki, mam wrażenie, że ktoś mnie, delikatnie mówiąc, kłamie. Z tą książką jest inaczej. Zapewne wynika to z tego, że autorka jest coachem.

Nie stara się nikomu „wcisnąć” gotowych recept i nie przypisuje sobie monopolu na wiedzę, jak to wymarzone szczęście osiągnąć. Wręcz odwrotnie. Próbuje udowodnić, że osiągnięcie szczęścia, czymkolwiek by ono nie było, to owoc systematycznej i ciężkiej pracy nad swoją psychiką. Stojąc z boku, cichym i wyważonym głosem podpowiada nam, na co zwrócić uwagę w swoim życiu oraz jak pokierować naszym myśleniem, codziennym ?byciem?, by żyło się nam pełniej, lżej i w zgodzie z samym sobą.

Dobra wiadomość jest taka, że szczęście jest czymś, czego można się nauczyć!

Droga do szczęścia nie jest łatwa i krótka. Wręcz przeciwnie. Jednak szczęście, z czego ludzie nie zdają sobie sprawy, jak każdą inną umiejętność można rozwijać, ćwiczyć, po prostu szczęścia można się nauczyć?

W tej publikacji nie chcę nikogo do niczego namawiać, mówić, że to jedyna i słuszna droga. Jestem coachem, a podstawowa zasada coachingu mówi, że każdy człowiek zna najlepsze dla siebie rozwiązania, czasem tylko nie potrafi ich dostrzec i potrzebuje, by ktoś pomógł mu w tej drodze. Dlatego dobry coach nigdy nie będzie radził, będzie jedynie towarzyszem w drodze, będzie dodawał otuchy i wspierał, dostarczając odpowiednich narzędzi.

Czasem jednak nie znamy odpowiednich mechanizmów, nie mamy wyrobionych nawyków szczęścia, nie znamy wielu metod, które mogłyby nam pomóc w drodze do naszego celu. To, jacy jesteśmy dzisiaj, jest sumą wielu czynników: rodziny, środowiska, kultury. Podróżując i żyjąc w innej kulturze, jeszcze bardziej doświadczamy ogromnego wpływu naszego środowiska na to, jacy jesteśmy, jak traktujemy siebie samych i naszych bliskich. Z tego właśnie względu zdecydowałam się na tę publikację ? by dostarczyć metod ułatwiających nam naszą drogę ku szczęściu, ku lepszej wersji nas samych.

Możesz potraktować ją jako osobisty coaching, dzięki któremu zmienisz spojrzenie na wiele spraw i odkryjesz czym jest dla Ciebie prawdziwe szczęście.

W tej publikacji wykorzystuję teorie psychologów, badaczy szczęścia, a także terapeutów z wieloletnim doświadczeniem. Przedstawię metody, które zostały sprawdzone, a także metody specjalistów w dziedzinie rozwoju kompetencji interpersonalnych”.

Ewa Nowińska jest absolwentką psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, ze specjalizacją z psychologii organizacji i zarządzania. Od niedawna mieszka w Barcelonie, gdzie zdobyła umiejętności jako profesjonalny coach, a także jako praktyk programowania neurolingwistycznego (NLP). Ma doświadczenie w pracy z zakresu zasobów ludzkich; jako wolontariuszka, pracując z dziećmi, a także przygotowując projekt psychologiczno-edukacyjny dla Ekwadoru. Obecnie prowadzi sesje coachingowe i warsztaty, pisze blogi, a ostatnio zajmuje się tematyką mediacji międzykulturowych.

Będąc świadomą ilości istniejących publikacji na temat szczęścia, Nowińska sięgnęła do prac psychologów badających to zagadnienie. Dzięki „Nauce szczęścia” poznasz sprawdzone i naukowo potwierdzone sposoby na to, jak być bardziej szczęśliwym, a także zapoznasz się z technikami wykorzystywanymi w coachingu europejskim.

Główną tezą, do której próbuje nas przekonać Ewa Nowińska w swojej publikacji „Nauka szczęścia”, jest przekonanie, że zadowolenie z życia nie jest w pełni zależne od czynników zewnętrznych i że radości życia (i cieszenia się życiem) można się nauczyć. To credo brzmi co najmniej znajomo, tak więc nowatorstwo tej książki nie leży bynajmniej w odkrywaniu na nowo starych prawideł. To, co czyni pracę Ewy Nowińskiej wyjątkową, to fakt, że traktując w holistyczny sposób człowieka, dostarcza czytelnikowi jak najpełniejszy zbiór zaleceń co do znalezienia własnej drogi.

Czytelnik, który sięgnie po tę publikację, odnajdzie w niej zbiór ćwiczeń praktycznych i wskazówek, które odnoszą się nie tylko do strefy intelektualnej (jak zaplanować własne szczęście), emocjonalnej (jak planować i wpływać na własne emocje), ale i duchowej (ćwiczenia z zakresu medytacji) oraz fizycznej (zalecenia dotyczące uprawiania sportu). Dla tych, którzy będą zainteresowani poszerzeniem zakresu wiedzy jednej lub kilku wyżej wymienionych sfer, autorka przygotowała bogatą bibliografię, nie tylko w języku polskim, ale również angielskim, hiszpańskim, a nawet katalońskim.

Jedną z podstawowych wartości autorki jest pomoc, dlatego dzieląc się swoimi przemyśleniami, pragnie pomóc czytelnikowi odnaleźć swoją drogę do szczęścia, także dzięki tym sprawdzonym metodom. Zgadza się z założeniami coachingu i NLP, że każdy jest specjalistą w dziedzinie swojego życia, czasem tylko potrzebuje odpowiedniego bodźca, by móc znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie i właśnie tym dla Ciebie będzie książka „Nauka szczęścia” – zachętą i wsparciem w drodze ku szczęściu.

Boimy się wprowadzać zmiany, myśląc, że przyniosą one złe rezultaty.
Nawet jeśli nie jest zbyt dobrze, to przyzwyczailiśmy się do tego na tyle, żeby nie chcieć tego zmienić. Czym tak naprawdę są zmiany?

Pobierz ebooka

Comments are closed.