Polecają nas

Niebezpieczna choroba dirofilarioza

Za nadejściem zimnego okresu w roku czyli myślimy o zimie mało kto czeka ze zniecierpliwieniem, no może entuzjaści nart czy innych sportów spokrewnionych ze śniegiem. Za to lato jest wyczekiwane przez nas wszystkich. Letnie miesiące to czas przyjemny, czas wakacji, urlopów. Można powiedzieć że to sielanka. Niestety nie do końca. Jest coś co szczególnie w miejscach leżących w sąsiedztwie jezior,stawów,rzek nie daje nam niekiedy spokoju. Niby niewielkie a umieją tak popsuć nam nawet najprzyjemniejsze chwile w czasie letniego wypoczynku. Chodzi o małe dokuczliwe owady czyli komary.

Do niedawna komary nie czyniły właściwie żadnego zagrożenia dla zdrowia. Po ugryzieniu tego maleństwa mieliśmy swędzące miejsce, które to przez jakiś czas przypominało nam ugryzienie bo drapaliśmy się w tym miejscu. Od jakiegoś czasu niestety te kasające owady roznoszą pasożyty z gatunku nicieni, które są przyczyną choroby zwanej dirofilariozą. Choroba ta ma objawy podobne do przeziębienia: gorączka, senność, brak apetytu. Po jakimś czasie od ukąszenia komara pod skórą zauważamy niewielki guzek w którym rośnie przyczyna powstania dirofilariozy – nicień z gatunku filaria immitis.

Dirofilarioza to choroba na którą do tej pory w zasadzie chorowały tylko zwierzęta i to w ciepłych krajach. dirofilariozę we wstępnym stadium u ludzi leczy się przez usunięcie zabiegiem chirurgicznym larwy nicienia. Aby uchronić się przed zarażeniem dirofilariozą najlepiej nie dopuszczać do ukąszenia przez komary. Istnieje wiele sposobów zabezpieczających nas przed kąśliwymi komarami. Pierwszą sprawą jest przed wyjściem na spacer np. do lasu jeżeli tylko aura na to pozwoli – włożyć długie spodnie i bluzkę z długim rękawem. Można nasmarować odkryte części ciała preparatem przeciw ukąszeniom komarów.

Jest bardzo dużo naturalnych środków przeciw ukąszeniu komarów. Jedną z nich jest rozłożenie w pomieszczeniu na talerzu pokrojonej cebuli. Komary w tym pomieszczeniu mamy z głowy, wyniosą się. Można też posmarować się cebulą przed wyjściem na spacer, to dla bardziej odważnych. Używanie kadzidełek także odstrasza komary. Dobrym sposobem, który to od bardzo dawna stosowały nasze prababki jest zrobienie środka przeciw komarom z octu i liści orzecha włoskiego.


Źródło: Poradnik uzdrawiacza – Jakub Karski

Comments are closed.