Polecają nas

Odwodnienia liniowe w przemyśle

Odwodnienia liniowe znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłów. Są one równie popularne i nie mniej funkcjonalne od odwodnień punktowych. Warto zatem nieco bliżej przyjrzeć się tego typu rozwiązaniom. Są one bowiem stosowane zarówno na skalę przemysłową jak i w prywatnych domach.

Podstawowym elementem punktowego systemu odwodnienia są wpusty podłogowe. A jak jest w przypadku odwodnień liniowych? Tutaj skupiamy się przede wszystkim na kanałach rynnowych oraz szczelinowych.


Kanały rynnowe stosowane są przede wszystkim w zakładach przemysły spożywczego oraz budowlanego i gastronomicznego. Co ciekawe rozwiązania te znajdują także zastosowanie w szpitalach i punktach użyteczności publicznej. Kanały rynnowe wykonywane są ze stali nierdzewnej bądź kwasoodpornej. Jakie zadanie mają do wykonania? Podobnie jak wpusty podłogowe muszą one odprowadzać wodę lub ścieki z powierzchni podłogi do kanalizacji. W zależności od specyfiki oraz indywidualnych potrzeb danego zakładu możemy wyróżnić kilka rodzajów kanałów rynnowych. Różnią się one m.in. profilem dna oraz modyfikacjami krawędzi kanałów.

Drugim typem odwodnienia liniowego są wspomniane już wcześniej kanały szczelinowe. Ich zadanie jest w gruncie rzeczy analogiczne do tego jakie wypełniają kanały rynnowe. Warto jednak zwrócić uwagę, że kanały szczelinowe wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie nie jest wymagana wysoka wydajność hydrauliczna. Opisywane rozwiązania znajdują zastosowanie w zakładach przemysłu spożywczego, budowlanego oraz gastronomicznego a także w szpitalach oraz obiektach użyteczności publicznej. Dlaczego warto zdecydować się na kanały szczelinowe? Przede wszystkim są one tańsze od kanałów rynnowych a na dodatek cechuje je uniwersalność i możliwość łączenia z innymi typami kanałów.

Tak naprawdę to tylko niektóre rozwiązania stosowane w systemach odwodnienia. Planując wdrożenie takiego w naszym zakładzie musimy także zadbać o inne elementy jak na przykład rewizje pod wypełnienie. Za każdym razem warto jednak dobrze zastanowić się i dokonać szczegółowej analizy jeszcze przed wyborem określonego rozwiązania.


Leave a Reply