Polecają nas

Specyfika wyboru wpustów przemysłowych

Każdy zakład przemysłowy powinien posiadać sprawnie działający system odwodnienia. W szczególności dotyczy to firm działających w branży budowlanej, spożywczej czy też chemicznej. Właśnie w tego typu miejscach zastosowanie znajdują wpusty przemysłowe, które są niezwykle istotnym elementem odwodnienia. Aby jednak działały sprawnie i bez zarzutu należy przyłożyć wielką wagę do ich wyboru.


Rola wpustów przemysłowych

W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytanie jaką dokładnie rolę pełnią wpusty przemysłowe. Otóż wpusty to nic innego jak tylko popularne i powszechnie spotykane kratki ściekowe. Tak więc możemy się natknąć na ten element systemu odwodnienia niemalże na każdym kroku. Podstawową funkcją, jaką spełniają wpusty podłogowe, jest odprowadzanie wody oraz nieczystości z powierzchni podłoża do kanalizacji. Można zatem śmiało stwierdzić, że wpusty są newralgicznym elementem całego systemu. Warto jednak zaznaczyć, że nie są one elementami uniwersalnymi. Każdy zakład przemysłowy ma pewne, specyficzne wymagania. I właśnie pod te wymagania musimy dobierać elementy systemu odwodnienia. Na co zatem zwracać uwagę podczas wyboru wpustów?

Kryteria wyboru wpustów

Przede wszystkim musimy określić kilka parametrów, które pozwolą nam dokonać właściwego wyboru. Pierwszym z parametrów jest ilość wody jaka będzie odprowadzana przez wpust w jednostce czasu. Znając powyższą wartość bez trudu będziemy w stanie ocenić średnicę przewodu odpływowego oraz rozmiar części górnej. Kolejnym parametrem, który powinniśmy określić, jest ilość części stałych odprowadzanych przez wpust w jednostce czasu. Znając tą wartość będziemy w stanie określić wielkość kosza osadczego jaka jest nam potrzebna. Na końcu warto także zwrócić szczególną uwagę na tzw. klasy obciążenia. Przecież zależy nam na tym, aby zakupione wpusty były trwałe i służyły niezawodnie przez długie lata. Dlatego musimy bardzo dokładnie określić ich wytrzymałość. Jeżeli kupujemy odwodnienia nierdzewne to możemy mieć pewność, że ich trwałość jest na wysokim poziomie. Warto jednak wziąć poprawkę także na wspomniane wcześniej klasy obciążenia. I niejako na koniec warto również zwrócić uwagę na elementy takie jak prostota montażu czy też łatwość czyszczenia.

Wpusty podłogowe to tylko jeden z wielu elementów systemów odwodnień. Mogą je zastąpić na przykład rewizje nierdzewne. Niemniej jednak to właśnie wpusty znajdują szerokie zastosowanie w różnego rodzaju zakładach przemysłowych. Dlatego też należy „przyłożyć się” do ich wyboru. Oczywiście pod warunkiem, że zależy nam na sprawnym funkcjonowaniu naszego zakładu…


Comments are closed.