Polecają nas

Zagrożenie dirofilariozą

Za nadejściem zimnego okresu w roku czyli mamy na myśli zimę mało kto czeka z niecierpliwością, no może entuzjaści nart czy innych sportów związanych z zimą. Za to lato jest wyczekiwane przez nas wszystkich. Letnie miesiące to czas przyjemny, czas wakacji, urlopów. Można stwierdzić że to sielanka. Niestety nie do końca. Jest coś co szczególnie w miejscach leżących blisko zbiorników wodnych nie daje nam niekiedy spokoju. Niby takie maleństwa a umieją tak popsuć nam nawet najlepsze chwile w czasie letniego wypoczynku. Chodzi o małe zgryźliwe owady czyli komary.


Do tej pory komary nie czyniły właściwie żadnego niebezpieczeństwa dla zdrowia. Po ugryzieniu tego maleństwa pozostało zaczerwienione miejsce, które to przez jakiś czas przypominało nam ukąszenie bo drapaliśmy się w tym miejscu. Od jakiegoś czasu niestety komary są roznosicielami pasożytów z gatunku nicieni, które są odpowiedzialne za powstanie choroby zwanej dirofilariozą. Choroba ta ma objawy podobne do przeziębienia: gorączka, senność, brak apetytu. Po jakimś czasie od ugryzieniu komara pod skórą powstaje mały guzek w którym rośnie przyczyna powstania dirofilariozy – nicień z gatunku filaria immitis.

Dirofilarioza jest chorobą na którą do tej pory w zasadzie chorowały tylko zwierzęta i to w ciepłych krajach. Chorobę tą we wstępnej fazie u ludzi leczy się przez usunięcie zabiegiem chirurgicznym larwy nicienia. Aby uchronić się przed zarażeniem dirofilariozą najlepiej nie dopuszczać do ugryzienia przez komary. Istnieje wiele sposobów zabezpieczających nas przed kąśliwymi komarami. Pierwszą rzeczą jest przed wyjściem na spacer np. do lasu jeżeli tylko pogoda na to pozwoli ? ubrać długie spodnie i bluzkę z długim rękawem. Można nasmarować odkryte części ciała środkiem przeciw ukąszeniom komarów.

Istnieje bardzo dużo naturalnych środków przeciw komarom. Jedną z nich jest rozłożenie w pokoju na talerzu pokrojonej cebuli. Komary w tym pokoju już nas nię będą męczyć, wyniosą się. Można też posmarować się cebulą przed wyjściem na zewnątrz, to dla odważniejszych. Stosowanie kadzidełek również odstrasza komary. Dobrym sposobem, który to od lat stosowały nasze prababki jest zrobienie środka przeciw komarom z octu i liści orzecha włoskiego.

Źródło: Poradnik uzdrawiacza ? Jakub Karski

Comments are closed.