Polecają nas

Pośpiech i niedobór potasu

Spora część ludzi żyje w ciągłym pośpiechu. Ilość obowiązków związanych z pracą, utrzymaniem domu i życiem rodzinnym rośnie, niestety doba dalej liczy „tylko” 24 godziny. Nierzadko, zanurzeni w codziennych zadaniach, pozwalamy, aby pęd współczesności odbił się na naszym zdrowiu. Najczęstszą ofiarą długotrwałego przebywania w niedoczasie jest zdrowa dieta.

Dużym zaniedbaniem osób funkcjonujących w nieustannym pośpiechu jest tzw. „chodzenie na łatwiznę”, czyli np. żywienie się głównie produktami wysoko przetworzonymi. Komu z nas nie zdarzyło się, zamiast posilić się normalnie, zadowolić się w ciągu dnia zupką w proszku, batonem czy słodką bułką? Tego typu puste kalorie to zupełnie bezwartościowe paliwo. Zamiast dostarczać organizmowi witamin i składników mineralnych, nasze ciało musi zużyć je do przetworzenia takiego posiłków energię!

Przewlekłe stosowanie ubogiej w substancje odżywcze diety jest groźne dla zdrowia.Jedną z najpoważniejszych tego konsekwencji jest zniszczenie równowagi elektrolitycznej organizmu.Szczególną uwagę trzeba zwrócić na ilości spożywanego potasu. Już niewielki niedobór tego pierwiastka, może stworzyć duże problemy.

Niedobór potasu nazywany jest hipokalemią. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Szczególną uwagę na spożywanie odpowiednich jego ilości wraz z pokarmem powinny zwrócić osoby, które zaobserwowały u siebie ogólne osłabienie organizmu (np. znaczne przyspieszenie pulsu, nawet przy niewielkim wysiłku). O niedoborze mogą świadczyć również trzęsienie się rąk oraz bolesne skurcze mięśni (lub ich samoistne drżenie).

Potas umożliwia przesyłanie impulsów nerwowych w mięśniach, dlatego jego brak może wywoływać nawet zaburzenia rytmu serca! Na niedobór tego pierwiastka wskazują również przewlekły stan zdenerwowania, bezsenność, niepokój i napięcie nerwowe.

Jeżeli zauważyliśmy u siebie którykolwiek z tych objawów, warto zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie na jonogram. Badanie to pozwoli ustalić, czy i jakich makroelementów nam brakuje. O niedoborze potasu https://katelin.pl/jak-tracimy-potas/ można mówić, gdy w naszej krwi znajduje się mniej niż 3,5 mmol/l (milimoli na litr).

Przyjmować ten pierwiastek powinny w szczególności osoby, które cierpią na nadciśnienie tętnicze krwi (potas je obniża – pisaliśmy o tym w jednym z wcześniejszych wpisów), przyjmują leki moczopędne lub przechodzą długotrwałą kurację kortykosteroidami. Niedobór tego makroelementu mogą wywołać również przewlekłe wymioty lub biegunki.W takich skrajnych przypadkach, poza zmianą diety konieczna może okazać się suplementacja.

Comments are closed.